COVID-19: Οδηγίες και τακτική ενημέρωση

O ΔΕΚΑΛΟΓΟΣ ΤΗΣ COVID-19

1. Υποχρεωτική η σωστή χρήση της μάσκας.

2. Να αποφεύγεται ο συνωστισμός στις αίθουσες.

3. Η πιστοποίηση θετικού δείγματος πρέπει να γίνεται είτε με μοριακό τεστ (PCR) είτε με rapid-test και όχι με self-test. Στην περίπτωση θετικού rapid-test δεν απαιτείται επιβεβαίωση με μοριακό τεστ.

4. Το rapid-test διενεργείται είτε από τις ειδικές μονάδες του ΕΟΔΥ είτε από εξωτερικό εργαστήριο και το θετικό αποτέλεσμα καταχωρείται στο ειδικό μητρώο ασθενών COVID-19 από εκείνον που διενεργεί την εξέταση.

5. Ο φοιτητής που διαπιστώνεται θετικός μπαίνει σε 14ημερη καραντίνα και επανέρχεται στα φοιτητικά καθήκοντα έπειτα από 14 ημέρες, ανεξαρτήτως αν έχει εμβολιασθεί. Στο διάστημα αυτό θεωρείται δικαιολογημένη η απουσία από τις εκπαιδευτικές υποχρεώσεις.

6. Kατά την επιστροφή στα φοιτητικά καθήκοντα δεν απαιτείται διενέργεια εργαστηριακού ελέγχου (μοριακού είτε rapid).

7. O θετικός στον SARS-CoV-2 οφείλει να ενημερώσει τον διδάσκοντά του, ο οποίος ενημερώνει τον υπεύθυνο COVID-19 του Tμήματος και εκείνος με τη σειρά τους τους διδάσκοντες του φοιτητή έως και 2 ημέρες πριν από το θετικό τεστ.

8. O/Η  θετικός/ή στον SARS-CoV-2 οφείλει να ενημερώσει τον υπεύθυνο COVID-19 του Tμήματος (καθ. Λάζαρο Τριάρχου, triarhou@psy.auth.grκαι να αναγράφει τα μαθήματα τα οποία παρακολούθησε την ημέρα που είχε θετικό τεστ καθώς και τις δύο προηγούμενες ημέρες. Ο υπεύθυνος COVID-19 ενημερώνει τους/τις διδάσκοντες/διδάσκουσες και τη Γραμματεία του Τμήματος. Ο/η φοιτητής/ήτρια καλό είναι να ενημερώσει και τους συμφοιτητές που κάθονταν γύρω του/της, εφόσον είναι εφικτό.

9. Οι διδάσκοντες/διδάσκουσες ενημερώνουν με e-mail το ακροατήριο των αντιστοίχων μαθημάτων για την παρουσία θετικού περιστατικού μέσω e-learning. Η ενημέρωση είναι ανώνυμη για την προστασία των προσωπικών δεδομένων των φοιτητών/τριών.

10. Δεν απαιτείται καραντίνα ούτε διενέργεια εργαστηριακού ελέγχου από τους διδάσκοντες ή τους φοιτητές που βρέθηκαν στον ίδιο χώρο με το θετικό περιστατικό, παρά μόνον εάν παρουσιάσουν αδιαθεσία με τα τυπικά κλινικά συμπτώματα. Στην περίπτωση που ο έλεγχος αποβεί θετικός, μόνο τότε μπαίνει σε καραντίνα 14 ημερών.

11. Η Γραμματεία του Τμήματος αποστέλλει εβδομαδιαίως, κάθε Δευτέρα, στην Κοσμητεία της Σχολής τον αριθμό των περιπτώσεων θετικών τεστ/νόσησης που καταγράφηκαν σε φοιτητές/τριες, μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ και Διοικητικό Προσωπικό για την εβδομάδα που προηγήθηκε, η οποία στη συνέχεια ενημερώνει την Υγειονομική Επιτροπή, ώστε να ληφθούν, εάν απαραίτητο, τα κατάλληλα μέτρα.
(Διευκρίνιση: SARS-CoV-2 είναι ο ιός κορόνα. COVID-19 είναι η νόσηση από τον ιό)